راهنمای مدیر ساختمان

عضویت در شارژمان

شارژمان را روی گوشی خود نصب کنید و با شماره موبایل خود عضو شوید. عضویت از طریق پیامک انجام خواهد شد به این صورت که یک کد ۵ رقمی برای‌تان پیامک می‌شود و باید کد را در فیلد کد فعال‌سازی وارد نمایید.

ایجاد ساختمان

پس از عضویت، لیست ساختمان‌ها نمایش داده خواهد شد. در صورتی که هیچ ساختمانی نداشته باشید، لیست خالی خواهد بود. روی دکمهٔ «+» کلیک نمایید و گزینهٔ «درج ساختمان جدید» را انتخاب کنید و پس از آن ساختمانی که مدیر آن هستید را ایجاد کنید. پس از ایجاد، شارژمان برای آن ساختمان یک کد اختصاص می‌دهد که شما باید این کد را در اختیار اهالی ساختمان قرار دهید تا آنها بتوانند از طریق این کد وارد ساختمان شوند و ریز هزینه‌های واحد خود را مشاهده کنند.

در صورتی که شما مدیر یک مجموعه ساختمان هستید می‌توانید هر بلوک را تحت عنوان یک ساختمان مجزا ایجاد کنید. در نظر داشته باشید که شارژ هر ساختمان بصورت مستقل از هم محاسبه خواهد شد.

چنانچه ساختمان شما از صندوق استفاده می‌کند و لازم است همیشه یک مبلغ مشخص بصورت نقدی در اختیار مدیر قرار داشته باشد تا بتواند در مواقع ضروری از آن استفاده کند، باید هنگام ثبت ساختمان، صندوق تعریف شود و میزان موجودی آن مشخص گردد. موجودی صندوق تحت عنوان یک هزینه که مساوی بین واحدها تقسیم شده است در لیست هزینه‌ها درج می‌گردد. لازم به ذکر است که این هزینه قابلیت حذف و ویرایش ندارد. شما در هر زمانی می‌توانید موجودی صندوق را از طریق صفحهٔ ویرایش ساختمان، ویرایش نمایید. در صورت تغییر موجودی صندوق، این امکان وجود دارد که یک درآمد یا هزینه تحت عنوان «تغییر اعتبار صندوق» به لیست هزینه‌ها یا درآمدهای ساختمان اضافه گردد.

در صورتی که قصد حذف ساختمان را داشته باشید می‌توانید با مراجعه به لیست ساختمان‌ها و نگه‌داشتن انگشت خود بر روی یک ساختمان اقدام به حذف آن نمایید. توجه داشته باشید که ساختمانی که حذف می‌شود بصورت خودکار اهالی آن را بیرون می‌اندازد و پس از حذف، اهالی نمی‌توانند ریز هزینه‌های واحد خود را مشاهده کنند و یا شارژ خود را آنلاین پرداخت کنند. پس همیشه در حذف کردن ساختمان دقت لازم را داشته باشید چرا که این عملیات غیر قابل برگشت است.

اگر مدیر قبلی ساختمان از شارژمان استفاده کرده است و شما می‌خواهید مدیریت ساختمان را از مدیر قبلی دریافت کنید، هنگام ثبت ساختمان، پس از کلیک بر روی دکمهٔ «+» گزینهٔ «اخذ مدیریت ساختمان» را انتخاب کنید. پس از پر کردن فرم، یک پیام به مدیر فعلی ساختمان ارسال می‌شود و در صورتی که مدیریت فعلی ساختمان درخواست شما را تایید کند، مدیریت ساختمان به شما منتقل می‌شود و ساختمان مورد نظر از لیست ساختمان‌های شما قابل دسترس قرار خواهد گرفت. بنابراین شما نیازی نیست تا ساختمان جدیدی ایجاد کنید و با این کار ساختمان را از مدیر قبلی دریافت می‌کنید. بدیهی است که هنگام تغییر مدیریت، برای تسویهٔ کامل مدیر قبلی با ساختمان، هزینه‌ها، بدهی‌های واحدها، موجودی صندوق و … محاسبه شده و توسط مدیر جدید به مدیر قبلی داده خواهد شد. این مقدار هنگام تغییر مدیریت توسط شارژمان به هر دو مدیر اعلام می‌شود.

ایجاد واحدها

پس از ایجاد ساختمان، با کلیک بر روی آن، وارد ساختمان شوید و روی دکمهٔ «واحدها» کلیک کرده و از طریق دکمهٔ «+» تمام واحدهای ساختمان را ثبت کنید.

همواره در نظر داشته باشید که مشخصات واحدها را به دقت وارد کرده باشید چرا که محاسبهٔ شارژ ساختمان بر اساس این اطلاعات انجام می‌گیرد.

بدیهی است که امکان ویرایش و حذف واحدها نیز فراهم است. لازم به ذکر است که برای حذف یک واحد باید به لیست واحدها مراجعه کرده و انگشت خود را روی یک واحد نگه داشته و صبر کنید تا پنجرهٔ حذف باز شود.

ثبت هزینه‌ها و درآمدهای ماهیانه

معمولاً بیشتر ساختمان‌ها هزینه‌هایی همچون قبض آب، قبض برق، نگهداری آسانسور و... دارند اما دیده می‌شود که بعضی از ساختمان‌ها برای خود درآمد نیز دارند. برای مثال مدیر ساختمان استخر مجموعه را اجاره می‌دهد و درآمد حاصل از آن را بین واحدها تقسیم می‌کند. شارژمان این امکان را فراهم کرده که مدیر ساختمان بتواند هزینه‌ها و درآمدهای ماهیانه ساختمان را بر اساس پارامترهای مختلف درج کند و آن‌ها را توسط فرمولی خاص بین واحدها تقسیم کند. برای مثال قبض آب، بر اساس نفرات تقسیم می‌شود و یا هزینهٔ نظافت ساختمان مساوی بین واحدها تقسیم می‌گردد.

برای درج هزینه‌های ماهیانه روی دکمهٔ «هزینه‌ها» کلیک کرده و توسط دکمهٔ «+» هزینهٔ مورد نظر را درج کنید. یک هزینه می‌تواند بر اساس تعداد نفرات، تعداد پارکینگ، متراژ واحد و یا مساوی بین واحدها تقسیم شود. همچنین می‌توان یک هزینه تنها به واحدهای خالی یا واحدهای پر یا همهٔ واحدها و یا به چند واحد خاص اختصاص یابد.

برای حذف هزینه و یا درآمد به لیست مربوطه رفته و روی یک مورد کلیک نمایید. پنجره‌ای برای حذف باز می‌شود. توجه داشته باشید شما نمی‌توانید هزینه‌ها و یا درآمدهایی که توسط شارژمان ثبت شده‌اند را ویرایش و یا حذف نمایید. این موارد شامل: اعتبار صندوق و خرده پول ماه قبل است.

در صورتی که قصد دارد از این پس شارژ ساختمان خود را توسط شارژمان مدیریت کنید و می‌خواهید موجودی صندوق فعلی ساختمان را به شارژمان منتقل کنید می‌توانید با درج یک درآمد این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید اگر تمام واحدها بصورت یکسان در موجودی فعلی صندوق سهیم باشند شما می‌توانید یک درآمد با مبلغ موجودی صندوق مساوی بین همهٔ واحدها درج کنید. همچنین می‌توانید بدهی‌های واحدها را نیز به شارژمان منتقل کنید. برای مثال اگر بدهی واحد ۱ به مبلغ ۲۵ هزار تومان است شما باید یک هزینه به مبلغ ۲۵ هزار تومان تنها برای واحد ۱ اختصاص دهید. بدیهی است که برای دیگر واحدها نیز باید همین کار را انجام داد.

محاسبهٔ شارژ و اعلام آن به اهالی

برای محاسبهٔ شارژ روی دکمهٔ «محاسبهٔ شارژ» کلیک کرده تا به صفحهٔ محاسبه وارد شوید. پس از بررسی بخش گزارش شارژ دکمهٔ «محاسبهٔ شارژ» را فشار دهید. شارژ پس از چند لحظه محاسبه می‌شود. در نظر داشته باشید که شارژ محاسبه شده تنها برای شما قابل رویت است و هنوز به اهالی ساختمان اعلام نشده است. از صفحه «صورت‌حساب» می‌توانید محاسبات را مشاهده کنید و یا ریز هزینه‌های یک واحد خاص را بررسی کنید.

در صورتی که به هر دلیلی قصد لغو محاسبات را داشته باشید از صفحهٔ «محاسبهٔ شارژ» می‌توانید محاسبات انجام گرفته را لغو کنید و در صورتی که قصد اعلام شارژ به اهالی را دارید پس از پر کردن فیلدهای «مهلت پرداخت» و «جریمهٔ دیرکرد» روی دکمهٔ «اعلام شارژ به اهالی» کلیک کنید. چنانچه اهالی ساختمان، شارژمان را نصب کرده باشند و توسط کد ساختمان وارد شده باشند مبلغ شارژ از طریق نوتیفیکیشن به آن‌ها اعلام می‌شود. همچنین می‌توانند با باز کردن شارژمان ریزهزینه‌های واحد خود را مشاهده کرده و مبلغ شارژ را آنلاین پرداخت کنند. پس از پرداخت آنلاین شارژ، مبلغ شارژ به شماره شبایی که در قسمت پروفایل وارد کرده‌اید واریز خواهد شد. توجه داشته باشید این واریز وجه با تأخیر حداکثر ۴۸ ساعته انجام می‌شود و این تأخیر وابسته به قوانین بانکداری الکترونیک است و شارژمان هیچ دخالتی در این روند ندارد. لازم به گفتن است که پس از اعلام شارژ به اهالی، امکان لغو آن فراهم نخواهد بود پس در هنگام اعلام شارژ دقت لازم را داشته باشید. لازم به ذکر است که اعلام شارژ با محدودیت روبرو بوده و تنها یک‌بار در ماه امکان‌پذیر است. پیشنهاد شارژمان این است که در روزهای پایانی ماه شارژ را به اهالی ساختمان اعلام کنید.

چنانچه مهلت پرداخت یک شارژ گذشته باشد و برای شارژ، جریمه مشخص کرده باشید آن شارژ شامل جریمه خواهد شد. جریمهٔ دیرکرد بصورت خودکار محاسبه می‌شود و به مبلغ شارژ اضافه می‌گردد. واحدها در صورتی که شارژ را آنلاین پرداخت می‌کنند تنها قادر به پرداخت شارژ به همراه جریمهٔ آن هستند و نمی‌توانند مبالغ دیگری را وارد نمایند و پرداخت کنند.

شارژمان سهم شارژ هر واحد را گرد می‌کند. ما بین تفاوت جمع کل هزینه‌ها و سهم شارژ هر واحد تحت عنوان خرده پول ماه قبل در قالب یک هزینه به ماه بعد اضافه می‌شود. بدین صورت گرد کردن سهم شارژ حق کسی را ضایع نمی‌کند.

صورت‌حساب

بدهی واحدها از طریق صفحهٔ «صورت‌حساب» قابل پیگیری است. در صورتی که یک واحد شارژ خود را آنلاین پرداخت کند بدهی آن واحد بصورت خودکار صفر می‌شود و عبارت «تسویه شد» روبروی آن واحد نمایش داده خواهد شد. قطعاً واحدهایی که تمایلی به پرداخت آنلاین شارژ ندارند و قصد دارند به شیوهٔ سنتی شارژ خود را پرداخت کنند محدود نمی‌شوند و می‌توانند هنوز از شارژمان استفاده کنند. برای این منظور مدیر ساختمان باید بدهی آن واحدها را بصورت دستی، تسویه کند. برای تسویهٔ دستیِ شارژِ واحد به صفحهٔ «صورت‌حساب» مراجعه فرمایید و روی واحد مورد نظر کلیک کنید. لیست ماهیانهٔ شارژهای آن واحد نمایش داده می‌شود و شما برای تسویهٔ هر ماه بایستی با کلیک بر روی آن ماه و فشار دادن دکمهٔ «تسویهٔ دستی» اقدام به صفر کردن بدهی آن واحد نمایید. توجه داشته باشید که این عملیات غیر قابل برگشت است.

تابلوی اعلانات

ارتباط مدیر ساختمان با اهالی از طریق تابلوی اعلانات صورت می‌گیرد. شما می‌توانید در هر زمانی برای اهالی، پیام ارسال کنید. پیام‌های ارسالی در قالب نوتیفیکیشن به اهالی ساختمان ارسال می‌شوند و همچنین در تابلوی اعلانات آنها درج می‌شود.

در صورتی که شما از تابلوی اعلانات پیامی را حذف کنید، اهالی ساختمان به آن پیام دسترسی نخواهند داشت و آن را مشاهده نخواهند کرد.

پروفایل

در پروفایل‌تان شماره شبا و نام و نام خانوادگی صاحب حساب وارد می‌شود. در صورتی که نام وارد شده با نام صاحب حساب منطبق نباشد عملیات واریز مبلغ شارژ به حساب شما انجام نخواهد شد.

پرسش و پاسخ امنیتی که در این قسمت وارد می‌شود را همیشه به خاطر داشته باشید چرا که برای تأمین امنیت شما هنگام تغییرات اساسی در اطلاعات، پرسش امنیتی از شما پرسیده می‌شود و شما باید پاسخ صحیح را وارد نمایید.


راهنمای اهالی ساختمان

ورود به ساختمان

برای ورود به ساختمان باید کد ساختمان را در دسترس داشته باشید. شما باید این کد را از مدیر ساختمان خود دریافت نمایید. با ورود کد ساختمان، لیست واحدها نمایش داده می‌شود. روی واحد خود کلیک نمایید تا وارد آن شوید. این عملیات تنها یک‌بار انجام می‌گیرد و شما نیازی نیست در اجراهای بعدی برنامه این مرحله را طی کنید.

ریز هزینه‌ها

شما می‌توانید ریز هزینه‌ها و درآمدهای واحد خود را از طریق صفحهٔ «ریزهزینه‌ها» مشاهده کنید. رنگ قرمز یعنی آن مورد، هزینه و رنگ سبز یعنی آن مورد، درآمد است. شما می‌توانید ریز هزینه‌های ماه‌های قبل را نیز مشاهده فرمایید.

پرداخت شارژ

برای پرداخت آنلاین شارژ واحد خود روی دکمهٔ «پرداخت شارژ» کلیک نمایید. خلاصه‌ای از اطلاعات پرداخت به شما نمایش داده خواهد شد و پس از آن با کلیک بر روی «پرداخت آنلاین شارژ» به صفحهٔ بانک منتقل می‌شوید. توجه داشته باشید که نام فروشگاه «شارژمان» درج شده باشد. پس از پرداخت، به اپلیکیشن برگشت داده می‌شوید و در صورت موفقیت‌آمیز بودن پرداخت، بدهی واحد، صفر خواهد شد و یک پیام برای مدیر ساختمان برای اطلاع پرداخت شارژ توسط شما ارسال می‌شود. در نظر داشته باشید که این امکان وجود دارد که پرداخت، ناموفق انجام گیرد و پول از حساب‌تان کسر گردد ولی بدهی واحد، صفر نشود اما جای نگرانی نیست چرا که وجه پرداختی توسط بانک پس از چند ساعت به حساب‌تان بازگشت داده خواهد شد. معمولاً این مشکل از سمت بانک رخ می‌دهد.

در صورتی که به هر دلیلی قصد ندارید شارژ واحد را آنلاین پرداخت کنید می‌توانید از روش‌های قدیمی اقدام به پرداخت شارژ نمایید در این صورت شما باید پس از پرداخت خود مدیر ساختمان را در جریان قرار دهید و از اون بخواهید تا بصورت دستی حساب واحد شما را تسویه کند.

تابلوی اعلانات

پیام‌های مدیر ساختمان از این قسمت قابل نمایش است. همچنین پیام‌های شارژمان نیز از این طریق به اطلاع شما می‌رسد.